Kolor
Zdrowy mocz jest zwykle klarowny i jasnożółty. Jest to spowodowane substancją chemiczną zwaną urochromem, która jest stale produkowana przez organizm. Twój mocz ma inny kolor? Dowiedz się, co to może oznaczać:
Żółty
Jeśli mocz ma bardzo jasny kolor, może to oznaczać, że pijesz za dużo wody. W takim przypadku mocz jest praktycznie bezbarwny. Nie jest to powód do zmartwienia, choć kolor ten może również pojawiać się u diabetyków lub pacjentów z chorobami nerek. Tak więc zdecydowanie miej na to oko, szczególnie jeśli pijesz mniej wody, a kolor wciąż pozostaje jasny. W takim przypadku należy skontaktować się z lekarzem.
Ciemnożółty
Może się to zdarzać, gdy pijesz za mało lub dużo się pocisz. Poranny mocz ma często ciemnożółty kolor, ponieważ przez kilka godzin niczego się nie pije. Pilnuj odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia!
Mętny
Czasami mocz może być mętny. Może to mieć wiele różnych przyczyn: zakażenie pęcherza moczowego lub rzadkie schorzenie zwane kłębuszkowym zapaleniem nerek. Jeśli mocz jest mętny, warto skontaktować się z lekarzem.
Brązowo-zielony
Może to być wynikiem barwionych produktów spożywczych, choć leki również mogą powodować występowanie tego dziwnego koloru. Nie przyjmujesz żadnych leków lub masz wątpliwości, co może być przyczyną? Należy powiadomić o tym lekarza.
Czerwony
Czerwony mocz może być spowodowany spożyciem buraków lub stosowaniem niektórych leków, ale może też oznaczać krew w moczu. Może się tak zdarzyć podczas infekcji dróg moczowych lub pęcherza moczowego, jednak może to być również wywołane czymś o wiele groźniejszym, jak uraz wewnętrzny, problemy z nerkami lub nowotwór. Jeśli mocz jest czerwony, skontaktuj się z lekarzem.
Brązowy
Brązowy mocz może wskazywać na problemy z wątrobą lub woreczkiem żółciowym, np. zapalenie wątroby. Może również wskazywać na zablokowanie przewodu żółciowego, przetoki lub zakażenie pęcherza moczowego. W takim przypadku zawsze kontaktuj się z lekarzem.
Strona 2/2
Chcesz zapoznać się z tym artykułem później? Przypnij go do Pinterest!
Zdjęcia: pxhere
ZASTRZEŻENIE: Nie ma żadnej gwarancji, że uzyska się określony rezultat i w przypadku każdej osoby może się on różnić.