Można nabawić się siniaków bez wpadania na coś
Zawsze, gdy na coś wpadniesz (czy to boli, czy nie) możesz nabawić się siniaka. Zazwyczaj dokładnie wiesz, skąd wziął się ten konkretny siniak. Bo pamiętasz, jak bardzo bolało, kiedy uderzyłeś ramieniem o krawędź stołu (ała!). Ale co z tymi siniakami, które po prostu wydają się pojawiać znikąd?
Przebarwienia
Przyjrzyjmy się najpierw bliżej siniakom: czym one dokładnie są? Siniaki to w zasadzie plamy krwi pod skórą. Za każdym razem, gdy uderzasz w coś naprawdę twardego, Twoje naczynia krwionośne mogą ulec uszkodzeniu. Uszkodzenie to powoduje, że z naczynia wycieka niewielka ilość krwi. Ta niewielka ilość krwi powoduje przebarwienie pod skórą, czego efektem są żółte, niebieskie, czarne, fioletowe lub brązowe plamy. Każdy z nas może mieć siniaki, choć u niektórych osób powstają one łatwiej, np. osoby starsze. Tak więc „zwykłe” siniaki powstają w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ale co jeśli nigdy na coś nie wpadłeś? Co powoduje te niewytłumaczalne siniaki?
Witaminy
Jednym z wyjaśnień tych niewytłumaczalnych przebarwień, jest niedobór witamin. Jeśli poziom witamin w Twoim organizmie jest niski, ma to wpływ na Twoją krew. Witaminy takie jak witamina C, B12 czy K są związane z Twoją krwią. Witamina C dba o magazynowanie żelaza i wraz z witaminą B12 pomaga zapobiegać anemii. Jeśli Twoje poziomy witaminy C i B12 są niskie, łatwiej nabawisz się siniaków. Witamina K powoduje, że krew krzepnie. Krzepnięcie krwi sprawia, że twoje naczynia krwionośne nie tracą dużo krwi, gdy ulegają uszkodzeniu. Jeśli Twoja krew nie krzepnie zbyt dobrze, będziesz mieć więcej siniaków, ponieważ więcej krwi opuści uszkodzone naczynia krwionośne.
Leki
Innym wyjaśnieniem Twoich tajemniczych siniaków, są leki. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew w celu leczenia zakrzepicy, będziesz mieć więcej siniaków niż ktoś, kto nie przyjmuje tego typu leków. Jeśli przeczytasz ulotkę dołączoną do leku, dowiesz się, czy jest on bardziej podatny na siniaki; siniaki będą wymienione jako efekt uboczny.
Jeśli nie przyjmujesz leków, a nadal martwisz się siniakami, które pojawiają się znikąd, skontaktuj się z lekarzem. Może on pomóc Ci ustalić, co jest przyczyną tych siniaków i pomóc uspokoić Twoje nerwy.
Przeczytaj także: Ważne: tak rozpoznasz zawał serca u kobiet
Source: Cleveland Clinic, Hematology, Max Vandaag | Image: Pexels, Karolina Grabowska