Nie znajdziesz tych zdjęć w Chinach.
W Chinach nie wszystkie zdjęcia w Internecie są dozwolone. Są one cenzurowane i nawet te, które tylko przypominają te już ocenzurowane są usuwane. Poniżej lista zdjęć, których nie zobaczysz w Chinach.
Tank Man
Kultowe zdjęcie Tank Mana przedstawia demonstranta w Pekinie, który blokuje ścieżkę czołgom, stojąc przed nimi. Chiny nieustannie starają się ocenzurować to zdjęcie w Internecie. W rzeczywistości usuwane są również zdjęcia, które nawet w niewielkim stopniu przypominają to słynne zdjęcie. Również zdjęcie rzędu książek zbliżającego się do paczki papierosów, łabędzia stojącego przed ciężarówką i konika polnego stojącego przed dużą oponą nie można znaleźć w chińskim Internecie.
Zapora
Za internetową zaporą postawioną przez chiński rząd masakra na placu Tiananmen nigdy nie miała miejsca, protesty w Hongkongu są znikome, a Kubuś Puchatek nie istnieje – więcej o tym przeczytasz na następnej stronie. Zasady cenzury w chińskich mediach są obchodzone na wiele różnych sposobów. Zwykłe teksty ze słowami kluczowymi nie mają szans. Raczej używa się kreatywnie obrazów. Przykładowo, artykuły informacyjne z zakazanych stron internetowych, takich jak New York Times, są publikowane jako odwrócone obrazy na Weibo. Jest to serwis społecznościowy przypominający Twittera, który oczywiście również jest zakazany w Chinach.
Pewien autor zdołał zamieścić zdjęcie z protestów w Hongkongu. Wymagało to trochę kreatywności. Zdjęcie zostało pochylone i poddane obróbce przy pomocy opcji pędzla. Inni obywatele używają postaci z kreskówek i symboli jako kolejnej strategii obejścia cenzury.
1. Blocked by WeChat
2. Not blocked by WeChat pic.twitter.com/GvJKYIlfoF— Viola Zhou (@violazhouyi) June 12, 2019
Zaostrzona cenzura
W ostatnich miesiącach cenzura została zaostrzona. Wynika to na przykład z rocznicy masakry na placu Tiananmen, która miała miejsce dokładnie 30 lat temu w czerwcu. Między innymi The Washington Post i The Guardian zostały zakazane razem z dziesięcioma innymi serwisami informacyjnymi. Inne rocznice, które doprowadziły do nasilenia cenzury, obejmują śmiertelne zamieszki w Xinjiangu w 2009 roku i śmierć Liu Xiabao, zwolennika demokracji, w 2017 roku. Rocznice są dużym wyzwaniem dla chińskich czujników internetowych, ponieważ „utrzymanie czystości Internetu” nie jest tak łatwe, jak by się mogło wydawać.
Jason Ng, autor książki „Blocked on Weibo”, zauważa, że priorytetem rządu jest zapobieganie tworzeniu się grup przeciwko establishmentowi. Mimo to uważa, że wykracza to poza zwykłe cenzurowanie niektórych protestów. Według Jasona Ng interesujące jest rozważanie moralnych powodów, dla których niektóre rzeczy są usuwane.
Ciekawi cię, co jeszcze zostało zbanowane? Kontynuuj czytanie na następnej stronie.
Strona 1/2